Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśniają, dlaczego odkrycie groźnego gatunku raka z Luizjany w stawach lasu Dębina pod Poznaniem jest tak istotne. Inwazja tego gatunku jest uznawana za poważne zagrożenie dla bioróżnorodności.
Rak luizjański (Procambarus clarkii) jest uważany za jeden z najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie. Jego obecność w polskim środowisku jest wynikiem działalności człowieka, ponieważ gatunek ten nie występuje naturalnie w Polsce. Gatunek ten doskonale adaptuje się do nowych warunków, co prowadzi do negatywnego wpływu na ekosystemy wodne i ich otoczenie.
Odkrycie populacji raka luizjańskiego w stawach lasu Dębina jest na wczesnym etapie inwazji, dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich działań w celu zwalczania tego gatunku. Obecność tego raka zagraża m.in. populacjom płazów oraz innym chronionym gatunkom występującym w obszarze użytku ekologicznego „Dębina II”.
W związku z tym Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie eliminacji inwazyjnych gatunków obcych na terenie „Dębiny II”. Prace eliminacyjne będą polegać na odławianiu raków luizjańskich przez specjalistów z wykorzystaniem różnych metod. Odławione raki będą zagospodarowane do celów badawczych lub jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.
Wykonawca działań eliminacyjnych będzie odpowiedzialny za oznakowanie terenu informacyjnymi plakatami oraz organizację spotkań edukacyjnych dla osób zainteresowanych. Osoby prowadzące odłowy będą miały zezwolenia na prowadzenie prac, a obszar objęty działaniami będzie pod szczególną kontrolą straży miejskiej w celu zapobieżenia nielegalnym połowom.
Zidentyfikowanie i zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych jest niezwykle istotne dla ochrony bioróżnorodności i utrzymania stabilności ekosystemów wodnych.