Historia powstania miasta Poznań

Historia powstania miasta Poznań

Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce, jest historyczną stolicą Wielkopolski, gdzie 1000 lat temu narodziło się państwo polskie. Jego początki sięgają IX wieku. Następnie na prawym brzegu Warty na Ostrowie Tumskim powstał ufortyfikowany gród książęcy na rozlewiskach Warty i Cybiny, wokół którego rozwinęło się późniejsze osadnictwo miejskie. W X wieku Poznań był najważniejszą, po Gnieźnie, polską osadą i siedzibą Mieszka I. W 966 r. w Polsce przyjęto chrześcijaństwo, a już w 968 r. ustanowiono w Poznaniu pierwsze w kraju biskupstwo i rozpoczęto budowę katedry. W XII wieku stał się stolicą dynastii Piastów Wielkopolski, a sto lat później książę Przemysław I ustanowił Poznań stolicą Wielkopolski.

Skąd wzięła się nazwa miasta Poznań?

Każdy, kto interesuje się historią danego miasta, chciałby wiedzieć, skąd wzięła się jego nazwa. Jeśli chodzi o Poznań, mamy dwie wersje, historyczną oraz legendarną. Jeśli chodzi o historyczną w odpowiedzi Stanisław napisał w  „Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL”, że nazwa Poznań pozostała niezmieniona od czasów starożytnych i wywodzi się od nazwy tutejszego grodu władcy o imieniu Poznana. Dlatego nazwa Poznań oznacza gród Poznana. Nie mamy jednak żadnych informacji o mieszkańcach Poznania oraz nie pojawia się on w żadnych źródłach historycznych. Kolejna wersja historii powstania miasta Poznań związana jest z legendą o trzech legendarnych braciach: Lechu, Czechu i Rusie.

Ile lat ma miasto Poznań?

Miasto powiatowe w zachodniej Polsce, położone w Krainie Wielkich Jezior Polskich, nad brzegiem Warty i ujścia Sibiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Poznań to piąte najbardziej zaludnione miasto w Polsce i ósme pod względem powierzchni. Wraz z Powiatem Poznańskim oraz gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem, Poznań tworzy aglomerację poznańską i zamieszkuje ją ponad 1,2 mln osób. Poznań regularnie zajmuje czołowe miejsca zarówno pod względem jakości edukacji, jak i standardu życia. Zajmuje również wysokie miejsce pod względem bezpieczeństwa i jakości opieki zdrowotnej. Miasto Poznań było też kilkakrotnie laureatem nagrody „Superbrand” za wysokiej jakości markę miasta.

Z czego słyną Poznaniacy?

Większość Wielkopolan zatarła różnice kulturowe między różnymi grupami etnograficznymi. Wśród nich miasto najbardziej odczuwa wpływ mieszkańców Poznania. Poznaniacy charakteryzują się przede wszystkim:

  • pracowitością,
  • punktualnością,
  • oszczędnością,
  • przestrzeganiem prawa.

Wedle powszechnego przekonania cechy te zaszczepili w Poznaniu Niemcy w czasie rozbioru Prus. Autentyczność tego dokumentu jest kwestionowana. W rzeczywistości cechy te często obracały się przeciw Niemcom. Legalizm Poznaniaków nie oznacza bowiem wyrzeczenia się walki zbrojnej.

Święta obchodzone przez Poznaniaków

Święta często obchodzone są w sposób przypominający niektóre święta niemieckie. Boże Ciało to najbardziej publicznie obchodzone święto kościelne mieszkańców Poznania, podczas którego odbywa się procesja Bożego Ciała. Kolejne bardzo popularne święto to imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na czasie

Polecane

Nowe bloki gazowe dla Poznania

Nowe bloki gazowe dla Poznania

Firma Veolia ogłosiła plany budowy dwóch nowych bloków gazowych w Poznaniu, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła w stolicy

Zatrzymany za rozbój na 12-latce

Zatrzymany za rozbój na 12-latce

Niedawno w Komornikach doszło do przerażającego zdarzenia, w którym 12-letnia dziewczynka padła ofiarą rozbójnika. Sprawca, który dopuścił się tego haniebnego czynu, opuścił zakład karny zaledwie