Poznański Portal

Informacyjny

kurier poznański
Turystyka

Historia Poznania

Poznań to miasto, które przeżyło wiele ważnych historycznych wydarzeń dla Polski, od chrztu Mieszka I, po zmianę w nowoczesne miasto. Historia Poznania sięga już drugiej połowy X wieku. Kiedy to powstał na jednej z wysp warty mały gródek broniący przeprawy przez rzekę. Miasto Poznań jest uważany za jeden z najstarszych miast w Polsce. To również tutaj Mieszko I przyjął w 966 roku chrzest, i był jednym z ważniejszych grodów Polan obok Gniezna, oraz siedzibą Mieszka I. W 968 roku założono w tym mieście pierwsze w tym kraju biskupstwo oraz zaczęto budowę katedry. Poznań stał się stolicą wielkopolskiej linii Piastów. Później książę Przemysł I ustanowił to miasto stolicą Wielkopolski. Poznań jako miasto otrzymał prawa w 1253 roku. Poznań był również uważany jako jedno z bogatszych miast, dzięki skrzyżowaniu licznych szlaków handlowych.

Poznań został również włączony w 1793 roku do państwa Pruskiego na sto lat. W czasie zaborów miasto to było w centrum walk niepodległościowych.
Jak widzimy historia tego miasta była bardzo rozbudowana i ciekawa.
W 1918 roku wybuchło tu powstanie Wielkopolskie, a po odzyskaniu niepodległości przez pierwsze dziesięć lat Poznań bardzo dobrze się rozwijał.
W czasie II wojny Światowej Poznań uległ zniszczeniu, a spalone zostało Stare Miasto. Wiele w tym czasie budynków zostało uszkodzonych. Odbudowa miasta zaczęła się w 1945 roku. Miasto bardzo szybko się rozwijało, dzięki dobrze rozwiniętej gospodarce i prywatnym firmom.
Poznań od 1989 roku jest uważany za największy ośrodek przemysłowy, naukowy, i handlowy do dziś. Na chwilę obecną Poznań bardzo prężnie się rozwija na wszystkie kierunki.

Jak widać Poznań jest warty zwiedzenia i poznania jego historii, która jest bardzo bogata i ważna dla Polski. To w Poznaniu działy się bardzo istotne sprawy dotyczące całego kraju, więc warto je poznać. Miasto te jest również warto zwiedzić, szczególnie stary rynek, który jest już ikoną miasta. Szczególnie o dwunastej w południe, kiedy koziołki są widoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *