Najpiękniejsze jeziora Poznania

jeziora w poznaniu

Poznań jest w taki sposób ułożony geograficznie, że oprócz gęstej sieci rzek jest jeszcze wiele naturalnie ukształtowanych jezior, które pięknie dekorują to wyjątkowe miasto w województwie Wielkopolskim. Oprócz tych naturalnych jezior można dostrzec też około 150 jezior ukształtowanych w sposób sztuczny. Wokół poznańskich jezior jest wiele tras biegowych, a najlepiej biega się z zegarkiem sportowym. Tanie smartwatche z outletu są na wyciągnięcie ręki dla wszystkich początkujących biegaczy w Poznaniu. Są to jezioro Malta i jezioro Rusałka. A oto historia i główne cechy charakterystyczne poszczególnych jezior.

Jezioro Kierskie

Przede wszystkim jest to pod względem wielkości jedno z największych jezior ukształtowanych w sposób naturalny na obszarze Poznania. Jego powierzchnia to 285 ha. Linia brzegowa to 12 kilometrów a głębokość akwenu to 10,1m. Jest tutaj bardzo dużo spacerowych ścieżek, które zachodnim klinem prowadzą do bardzo dobrze znanego wszystkim poznaniakom parku Sołackiego. Dodatkowo są tu także 2 strzeżone kąpieliska: w Krzyżownikach i Kiekrzu.

Jezioro Malta

To jezioro to zbiornik sztuczny. Jego powierzchnia wynosi 64,0 ha a średnia głębokość akwenu to 3,13m. Organizowane są tutaj zawody krajowe oraz międzynarodowe biorąc tu pod uwagę taki sport jakim jest kajakarstwo i wioślarstwo. Nad jeziorem malta dostępne jest też kąpielisko, punkty gastronomiczne czy nawet camping.

Jezioro Rusałka

To jezioro to również zbiornik sztuczny tak samo jak jezioro Malta. W tym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 36,7 ha i średnią głębokością akwenu na poziomie 1,9 m. Z kolei długość linii brzegowej wynosi 3300 m. Rusałka to jezioro typowo sandaczowe ale można też tutaj spotkać ryby takie jak: szczupaki, karpie, węgorze czy leszcze. Z uwagi na to, że jezioro położone jest blisko centrum Poznania, jest często wybierane jako miejsce wypoczynku i rekreacji rodzin z dziećmi. Ośrodek Sportu i Rekreacji, który czynny jest w sezonie letnim jest skłonny przyjąć około 10 tys. osób.

Jezioro Strzeszyńskie

Ten naturalny zbiornik jest oddalony od Poznania tylko o 10 kilometrów, więc jest to idealne miejsce do odpoczynku od głośnego i często zabrudzonego miasta, w którym spędza się większą część czasu. Powierzchnia tego jeziora to 34,9 ha a jego głębokość osiąga średnio 17,8 m. Najczęściej spotykanymi gatunkami ryb są sielawy. Oprócz nich można natknąć się też na okonia, karasia czy węgorza. Nad jeziorem znajduje się ośrodek, który dysponuje campingiem oraz domkami letniskowymi. Jest tutaj także restauracja, która funkcjonuje przez cały rok. Jezioro Strzeszyńskie to najczystsze jezioro biorąc pod uwagę akweny znajdujące się w okolicy Poznania.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Na czasie

Polecane