Rynki w każdym polskim mieście zazwyczaj wyglądają tak samo. Najczęściej spotkać tu można z rana albo po południu (po pracy) bardzo dużą liczbę ludzi, w różnym przedziale wiekowym, którzy kupują owoce, warzywa, przyprawy a czasami słodycze, chemii czy odzież. Oto kilka przykładowych rynków w Poznaniu, na których można dokonać najróżniejszych zakupów.
Stary Rynek
Jest to główny plac miejski w Poznaniu, którego powierzchnia jest trzecią co do wielkości rynków w Polsce zaraz po rynku krakowskim i wrocławskim. Stary Rynek stanowi główną atrakcję turystyczną w mieście. Odbywa się tu wiele imprez takich jak: Betlejem Poznańskie, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej czy Jarmark Świętojański.Można spotkać tu bardzo dużo restauracji czy ogrodów, w których można napić się dobrej kawy czy kolorowego drinka. Rynek jest również dostosowany do osób niewidomych a dzieje się to za sprawą trójwymiarowej, metalowej makiety w skali 1:100. Na niej umieszczone są opisy budowli za pomocą alfabetu Braille’a.
Rynek Jeżycki
Wcześniej Jeżyce były podmiejską osadą, którą z czasem włączono do miasta Poznań. A stało się to 1 kwietnia 1900 roku. W okresie niemieckiej okupacji Polski, plac nosił nazwę Westmarkt. Jest to jeden z najbardziej popularnych rynków w Poznaniu, który zaopatruje głównie mieszkańców Jeżyc w świeże owoce i warzywa. Można dostać też w tym miejscu nabiał, ryby czy drób. Z jednej strony rynku są handlarze sprzedający różnego rodzaju produkty spożywcze a z drugiej strony można spotkać wiele handlarzy, którzy zachęcają do kupna świeżych kwiatów czy wiązanek, które działają do późnych godzin nocnych.
Rynek Wildecki
Zlokalizowany jest on w centralnym punkcie dzielnicy Wilda. Znajduje się on koło kościoła pod wezwaniem Maryi Królowej. Można tutaj spotkać szeroki wybór owoców i warzyw a także nabiału, drobiu czy sezonowych owoców lasu takich jak: grzyby, jagody czy borówki. Rynek podobnie jak Rynek Jeżycki to ważne centrum komunikacji szczególnie tramwajowej. Zbiegają się tu linie tramwajowe o numerach 2, 9 i 10.
Rynek Łazarski
Ten rynek położony jest w sercu dzielnicy Łazarz. Rynek Łazarski świetnie fotografować za pomocą smartfony z outletu. Jest tutaj około 300 stanowisk handlowych oferujących głównie owoce, warzywa, pieczywo czy ryby. Koło tego rynku znajduje się popularna linia tramwajowa oraz postój taksówek. Obecnie następuje przebudowa rynku, po której zmieni się funkcja tego miejsca. Głównie z funkcji handlowej, nastąpi zmiana w kierunku większej przestrzeni na organizację wydarzeń plenerowych. Znajdzie się także miejsce na zielony skwer, fontannę, plac zabaw dla dzieci czy kawiarniane ogródki.