Poznań już od dłuższego czasu pochłonięty jest w remontach. Nic więc dziwnego, że duża część turystów, aktualnie omija te rejony. Jak się okazuje, główne prace budowlane trwają na odcinku od ul. Świętego Marcina ul. Ratajczaka do ul. Paderewskiego. Data zakończenia rozbudowy na trasie od Mostu Uniwersyteckiego do ul. Gwarnej to trzeci kwartał 2023 roku.
Remont płyty Starego Rynku w Poznaniu
Unijna inwestycja to także rewaloryzacja przestrzeni na starym rynku, zadanie, które również zostanie rozwiązane do końca 2023 roku. A miasto stara się aby parce zostały zakończone jesienią. Inne planowane do realizacji w tym roku inwestycje drogowe i komunikacyjne to budowa ul. Miłosza, prace budowlane na brakującym odcinku ul. Białośliwskiej oraz budowa łącznika Wartostrada z ul. Hertmańska. Inwestycje te zakończą się w pierwszym kwartale 2023 roku.
Ile lat ma Stary Rynek w Poznaniu?
Główny rynek Poznania, wyznaczony jako centrum miasta sięga około 1253 roku. Jest to kwadrat o boku długości 141 metrów, a każda ściana ma trzy ulice, z których dwie znajdują się na rogach. Znajduje się na Starym Mieście, w powiecie staromiejskim. Jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce zaraz po Krakowie i Wrocławiu oraz jednym z największych w Europie.
Ciekawostki o Starym Rynku w Poznaniu
Od murów miejskich do rynku dociera dwanaście ulic, po trzy w każdej, dzieląc ulicę na dwa bloki. Z miasta wychodzą cztery z dwunastu głównych dróg. Dwie z prowadzą do skrzyżowania Warty, a dwie pozostałe odpowiednio na północ i południe. Wschodnia część rynku uzyskała dominującą pozycję ze względu na położenie głównej drogi i fasady ratusza.
Przez długi czas rynek tętnił życiem, hejnał służył do ogłaszania:
- czasu,
- rozkazów królewskich,
- dekretów burmistrza,
- uchwał rady miejskiej,
- przybycie króla
- objęcia ważnych stanowisk
- pogrzebów i ślubów.
Okresami wzmożonego ruchu handlowego były cztery doroczne jarmarki:
- wielkanocny,
- św. Michała,
- gwiazdkowy,
- świętojański.