Z czego znane jest miasto Poznań?

Z czego znane jest miasto Poznań?

Koziołki na ratuszowym dziedzińcu to z pewnością znany symbol Poznania. Pyry i gzik oraz rogale świętomarcińskie to słynne przysmaki miasta. Poznań warto jednak odwiedzić nie tylko ze względu na kulinarne specjały. Co jeszcze można tu zobaczyć? Dlaczego każdy powinien odwiedzić to miasto?

Jakie są zabytki w poznaniu?

Poznań jest pełen ciekawych zabytków, ważnych nie tylko dla historii miasta, ale całej Polski. Oczywiście stolica Wielkopolski to nie tylko klasyczne muzea, ale także innowacyjne i interaktywne instytucje.

Ratusz w Poznaniu – Ten poznański zabytek powstał w XVI wieku. Wcześniej na tym miejscu stał ratusz z drugiej połowy XIII wieku, jednak po pożarze zdecydowano się na budowę nowego budynku. Poznań był wówczas miastem bardzo zamożnym, więc stać go było na zatrudnienie włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro, który był odpowiedzialny za tę renesansową budowlę.

Domki budnicze – Na uwagę zasługuje kolejny bardzo ważny i popularny poznański zabytek na Starym Rynku. Są to wąskie trzykondygnacyjne domy usytuowane obok ratusza. Parter kamienicy to sklep, a ostatnie piętro to mieszkanie kupców. Jest to jeden z nielicznych przykładów tarasowej zabudowy targowej.

Zamek Cesarski w Poznaniu – Ten zamek, został zbudowany w latach 1905-1919 i był poświęcony niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II. Jest to ostatnia rezydencją królewską w Europie. Zamek jest główną budowlą w tzw. dzielnicy zamkowej.

Najwyższy budynek w poznaniu

Najstarsze poznańskie wieżowce powstały w latach 1948-1950 według projektu S. Pogórskiego i T. Płończaka. Pierwsze wieżowce Poznania pojawiły się pod koniec lat 60. XX wieku. W tym czasie rozpoczęto budowę największych zespołów mieszkaniowych w mieście i w Polsce, liczących ponad 200 tys. W Poznaniu znajduje się ponad 40 budynków o wysokości około 18 pięter i wysokości ponad 55 m. Na początku lat 90 oddano do użytku do dziś dominujący w panoramie miasta budynek Uniwersytetu Ekonomicznego, a w 2007 roku dołączyła do niego nieco niższa Andersia Tower. Do najbardziej znanych wieżowców Poznania należą budynek hotelu Novotel, Poznańskie Centrum Finansowe, dawny wieżowiec Wiepofamy oraz pobliski biurowiec Omega. Do grupy ważnych punktów w sylwetce miasta, choć nie należących do budynków wysokościowych, należą także Pawilon 11 MTP, wieża telewizyjna na Piątkowie oraz stary rynek i ratusz z wieżą kościelną.

Ziemniaki najważniejszym warzywem w Poznaniu

Ziemniaki to chyba najbardziej znane i wszechstronne warzywo w naszym kraju. Nadano im specjalny status w Wielkopolsce, zwanej też Pyrlandem i ich stolicy, którą przyjezdni nazywają Pyrogrodem. Popularność tego warzywa w Wielkopolsce wynika z przybycia imigrantów niemieckich w XVIII wieku oraz „skutku ubocznego” czyli przejścia regionu pod panowanie pruskie po II rozbiorze Polski. Uprawę ziemniaków wspierały władze pruskie, zwłaszcza król Fryderyk II Wielki. Ziemniaki stopniowo przyjmowały się w Polsce, najpierw na stołach chłopów i plebsu miejskiego, a dopiero później w jadłospisach szlachty i bogatego mieszczaństwa. Co ciekawe to popularne w Wielkopolsce warzywo można przygotować na 1001 sposobów. W Poznaniu stoi nawet pomnik poświęcony temu szlachetnemu warzywu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Na czasie

Polecane