Co warto zwiedzić w Poznaniu?

co zwiedzić w Poznaniu

Co warto zobaczyć w Poznaniu? W Poznaniu znajduje się bardzo dużo zabytków, które warto zwiedzić. Klimatyczne kamienice, smaczne restauracje i kawiarnie oraz wyśmienita architektura to pola na mapie każdego turysty zwiedzającego to piękne miasto. Lepiej jechać na kilka dni, ale wystarczy weekend, żeby zwiedzić najważniejsze zabytki Poznania.

Najważniejsze zabytki Poznania

  • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – Przejeżdżamy przez most teatralny od strony Jeżyc, pierwszym punktem, od którego zacząłem zwiedzanie Poznania był budynek Teatru Bolszoj, który pięknie prezentuje się od strony Parku Mickiewicza. Jest zbudowany zgodnie z zasadami klasycznej architektury starożytnego Rzymu. Warto zwrócić uwagę na rzeźby po bokach: po lewej stronie jest kobieta jadąca na lwie, a po prawej mężczyzna idący z lampartem. Charakterystyczny „trójkąt” na szczycie kolumny to symbol Pegaza.
  • Pomnik Ofiar Czerwca 1956 – Po wejściu do Parku Mickiewicza naszym oczom ukażą się dwa ogromne krzyże, które są pomnikiem ofiar Czerwca 1956 roku, upamiętniającym poznańskie wydarzenia 56 czerwca i późniejszy okres PRL-u. Krzyże są ze sobą połączone, symbolizują śmierć i zmartwychwstanie. Obok pomnik z głową orła i tablica pamiątkowa. Po prawej stronie pomnika zobaczymy główne hasło protestujących robotników: „Za Boga, za Wolność, Prawo i Chleb. Czerwiec 1956”.
  • Zamek Cesarski Poznań – Zamek Cesarski w Poznaniu został zbudowany dla ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II, który sam sporządził szczegółowe plany swojej rezydencji. Warto wspomnieć, że Poznań pod zaborem niemieckim miał konkurować z Warszawą, a więc był pięknym i bogato zdobionym ośrodkiem z dużą liczbą mieszkań w stylu francuskim w porównaniu z innymi miastami polskimi. Budowa rozpoczęła się w 1905 roku i trwała 5 lat. Zamek Królewski w Poznaniu jest jednym z najmłodszych zamków w Europie, jest ostatnią i najmłodszą rezydencją królewską na kontynencie europejskim. W czasie II wojny światowej zamek został przekształcony w miejsce urzędowania ​​Adolfa Hitlera.

Co warto zobaczyć w Poznaniu w jeden dzień?

Poznańska Fara – w Poznaniu warto zobaczyć rzucający się w oczy, przepiękny budynek w okolicy Starego Rynku. Jest to kolegiacka bazylika Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, którą mieszkańcy potocznie nazywają Farą. Ten zabytek jest idealnie położony w centrum poznania. Obok znajdują się ciekawe i smaczne restauracje, które warto odwiedzić.

Plac Wolności – to teren bogaty w zabytki z XIX i początku XX wieku. Biblioteka Raczyńskich na Placu Wolności powstała w trudnych czasach zaboru pruskiego, kiedy systematycznie hamowano rozwój kultury polskiej. Po jego utworzeniu władze niemieckie kilkakrotnie podejmowały próby przekształcenia go w ośrodek kultury pruskiej, jednak pozostał on ostoją kultury polskiej. Jest to najstarsza biblioteka publiczna w Polsce.

Poznański Stary Rynek – Koziołki na Poznańskim Ratuszu – Stary Rynek w Poznaniu zawsze kojarzy nam się z koziołkami na budynku ratusza. To miejsce, które warto zobaczyć na wstępie podczas zwiedzania miasta. O godzinie 12 kiedy zagra hejnał ukazują się naszym oczom, długo wyczekiwane koziołki.

Co można zwiedzić w poznaniu za darmo?

Poznań to jedno z tych miast, które wita turystów pięknymi pasami zieleni. Zauważą to ci, którzy wjadą do centrum od północnego zachodu – od strony Kiekrza lub od południa – od strony Warty. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą uciec od zgiełku miasta i rozłożyć koc na trawie lub opalać się nad wodą bez konieczności wychodzenia poza Poznań. Jeziora i parki są łatwo dostępne pieszo, rowerem lub samochodem. Wystarczy, że przełączysz swój mózg z trybu pracy na tryb relaksu, wyjdziesz z domu i postawisz na ekologię. Do darmowych miejsc, które warto zobaczyć należą również:

  • W każdy wtorek wstęp do Narodowego Muzeum jest bezpłatny, a jedyne co musisz posiadać to Poznańska Karta Turystyczna.
  • Stukające się Koziołki w Poznaniu to również ciekawa atrakcja, dostępna dla turystów za darmo, którą wato zobaczyć.
  • Muzeum Historii Miasta Poznania dostępne jest za darmo dla zwiedzających w soboty.
  • Muzeum archeologiczne, również możemy zobaczyć za darmo i wybrać się tam w sobotę ze znajomymi.
  • Wycieczka do rezerwatu Morasko – można wybrać się na górę Morasko codziennie za darmo.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Na czasie

Polecane

Korzyści związane z automatyzacją w nawożeniu roślin!

Korzyści związane z automatyzacją w nawożeniu roślin!

Automatyzacja nawożenia roślin to nowoczesne rozwiązanie, które przyczynia się do optymalizacji procesów uprawowych i zwiększenia efektywności produkcji rolniczej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, możliwe jest dokładne

poznań na weekend

Zwiedzanie Poznania na weekend

Poznań, miasto o bogatej historii i kulturowej różnorodności, jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Od Starego Rynku po malownicze okolice, Poznań kryje wiele atrakcji, które